Hoe plaats je een deel van een YouTube-video in je cursus? Door bij het insluiten een starttijd en eindtijd mee te geven, zodat je deelnemer precies het stuk ziet dat ertoe doet. De onderliggende vraag is belangrijker: hoe houd je rekening met het drukke schema van je cursisten. Vijf relevante minuten werken beter dan een uur waarin het antwoord ergens verstopt zit.
Soms is het waardevol om in je online programma iets van iemand anders te laten zien. Meestal is dan maar een klein stuk van die video interessant. Je deelnemer een uur laten kijken voor twee minuten inhoud is zonde van zijn tijd — en tijd is precies waar het bij online leren op stukloopt.
Zo doe je het
- Noteer de start- en eindtijd in seconden. Twee minuten tien is 130. Reken het even om; YouTube werkt in de insluitcode alleen met seconden.
- Pak het video-id. Dat is het stuk achter
v=in de adresbalk, of het stuk achteryoutu.be/. Inyoutu.be/zFVryDsPH08is datzFVryDsPH08. - Zet het adres in elkaar.
https://www.youtube.com/embed/zFVryDsPH08?start=12&end=95speelt van 0:12 tot 1:35. - Plak dat adres in je les. In WordPress plak je het in een Aangepaste HTML-blok binnen een
<iframe>, of je gebruikt de insluitcode die YouTube zelf geeft en vervangt daarin het adres.
Toen en nu
Toen ik dit in 2021 schreef stond er: “Helaas, dat gaat niet.” Dat klopte niet, ook toen al niet. Ik gaf toen vier omwegen, waaronder een website van derden die de link voor je bouwde. Dat is nergens voor nodig — het staat gewoon in de insluitcode van YouTube zelf.
Wat ik toen wél goed zag: de echte vraag is niet technisch. De echte vraag is hoe je rekening houdt met de agenda van je deelnemer.
Let op de bron
Het blijft materiaal van iemand anders. Insluiten mag: de video wordt bij YouTube afgespeeld en de maker houdt zijn weergaven en zijn naam. Downloaden en zelf opnieuw uploaden mag niet zonder toestemming, ook niet met bronvermelding. Zet er bij wie het gemaakt heeft en waarom je het laat zien.
Wanneer je beter je eigen video maakt
Een fragment van een ander werkt goed als bewijs of illustratie. Voor de kern van je les is het zelden genoeg: het gebruikt niet jouw woorden, het staat op een platform dat er andere video’s naast zet, en het kan morgen verdwenen zijn. Wil je je video’s zonder afleiding en zonder aanbevelingen tonen, dan kun je ze beter zelf hosten — daar heb ik Streamly voor gemaakt.
Veelgestelde vragen
Kan ik een YouTube-video ook op een bepaald moment laten stoppen?
Ja, met &end= gevolgd door het aantal seconden, maar alleen bij een ingesloten video. In een gewone gedeelde link werkt alleen een starttijd.
Waarom werkt mijn starttijd niet?
Meestal omdat de parameter met een & begint terwijl er nog geen vraagteken in het adres stond. De eerste parameter begint altijd met ?, elke volgende met &.
Mag ik een video van iemand anders in mijn betaalde cursus zetten?
Insluiten mag, ook in een betaalde omgeving — je verwijst dan naar YouTube en de maker behoudt zijn weergaven. Het bestand kopiëren en zelf aanbieden mag niet zonder toestemming.
